BABA FDM

2021.04.23

Újszülöttek, babák, kisgyermekek manuálterápiás kezelése. 

Sírós, nem alszik jól éjjel? Állandóan karban, ölben kell tartani? 

Emésztési problémái vannak? Nem szeret hason lenni? Sokat bukik? 

Van egy kedvenc oldala? Gyakran nézelődik csak az egyik irányba? 

Nehéz pelenkázni? Nem szeret öltözködni?

Ferdén tartja a fejét? Gyakran vesz fel C-tartást a törzse? 

Késik a fordulás, kúszás, mászás, esetleg kimaradt valami a mozgásfejlődésből? Rohamosan gyors a mozgásfejlődése?

Koponya aszimmetriája van?

Nyelési, szopási nehézségei vannak?

Farfekvéses vagy császáros volt?

A babák sírással kommunikálnak, így fejezik ki, ha éhesek, álmosak, fáj valamijük. Szülőként nehéz eldönteni, miért sír a baba. Szeretnénk neki segíteni, de nem tudjuk, hogyan.



A fent felsorolt tünetek nem mondhatóak normálisnak egy újszülött, csecsemő vagy kisgyermek életében. Ha egy baba állandóan sír vagy a fenti tünetek valamelyike jellemzi, akkor érdemes elgondolkodni, hogy valami több lehet a háttérben. Előfordulhat, hogy valamilyen diszfunkciója van, ami nem oldódik meg magától, ami fájdalmat okoz neki, ami miatt sír és szakember segítségére lesz szükség.

Mitől lehet diszfunkció ilyen kicsi gyermeknél?

A születés az első trauma a gyermek életében. Hatalmas erők érik, míg a világra jön, amelyek hatására különböző kötőszöveti diszfunkciók jöhetnek létre.

Természetes szülés esetén nagy nyomóerők érik a babát felülről a fájások révén. Gyakran az édesanya fájáserősítőt is kap, hogy még erősebben tudjon nyomni. Ha elakad a baba a szülőcsatornában, rányomnak anya hasára, amivel tovább fokozzák a babára nehezedő nyomást. Óriási húzóerők is érik a gyermeket, amikor az orvos, szülésznő világra segíti, elakadás esetén előfordul, hogy vákuumot, fogót használnak, és tovább fokozzák a húzást.

Császármetszés esetén szintén nagy húzás, illetve nyomás éri a csecsemőt, amire nincs felkészülve a kis teste.

Kialakulhatnak diszfunkciók a születés után is, nem jó fektetés miatt, ha mindig háton fektetik a gyermeket, vagy mindig azonos oldalról érik a babát a fény és hang ingerek, illetve a helytelen felemelés, rossz ölben tartás, ültetés...stb. Ilyenkor a legtöbb esetben kialakul valamilyen kötőszöveti probléma, amire nem is gondolnánk. A gyermek nem tudja elmondani mi a baja, ha fáj neki, csak sír.

Nagyon fontos lenne, hogy szülés után minél hamarabb lássa a babát egy FDM-es gyógytornász, hogy még a tünetek megjelenése előtt kiderüljön, van-e valamilyen diszfunkció. Így megelőzhetőek lennének a későbbi tünetek, problémák.

Jusson eszünkbe, hogy vigyük el a gyermeket egy gyógytornászhoz. Minél hamarabb megfelelő szakemberhez kerül a gyermek, annál könnyebben és annál hamarabb lehet megoldani a problémákat. Ha már nagyobb gyerekről van szó, akkor sincs késő, őket is jól lehet kezelni. 

Egy vizsgálat alkalmával el lehet dönteni, milyen disztorzió állhat a probléma hátterében, és kezelhető-e FDM terápiával, vagy más fajta csecsemő-, kisgyermek gyógytornára, kezelésre van szükség. 

Papp-Dombi Tímea manuálterapeuta-gyógytornász


© 2023 Püspökladány Papp-Dombi Tímea e.v. minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el