Koponya deformitások
Koponya deformitások babáknál

Optimális esetben szabályos, kerekded a baba koponyája, szimmetrikus. Szemek azonos magasságban és mélységben találhatóak, fülek is szintén egy szintben. Csecsemő korban még nagyon képlékeny a koponya. A különböző koponyacsontok közötti rész puha, könnyen deformálható, az egyes csontok még nem csontosodtak össze, hogy az agy tudjon növekedni.
Brachycephalia

Ha azt látjuk gyermekünkön, hogy laposabb hátul a feje, akkor brachycephaliáról beszélünk. Ebben az esetben sokat fektetik a babát a hátán és a koponya hátsó része ellapul. Vannak gyermekek, akik nem szeretnek hason lenni. Sírnak, kínlódnak, visszabukik a tej, ezért szinte mindig a hátukra fektetik őket, és háton fekve is a legszívesebben a plafon irányába nézelődnek, nem fordítják oldalra a fejüket.
Ilyenkor ki kell deríteni, miért nem szeret a baba hason lenni, háton fekve miért nem forgatja oldalra a fejét. Esetleg valamilyen diszfunkició áll a háttérben? Ha sikerül a probléma gyökerét megtalálni és megoldani, további kezelésekkel, helyes fektetéssel és idővel megoldható a probléma.
Plagiocephalia

Ha a koponya egyik oldala van ellapulva, akkor beszélünk plagiocephaliáról. Ilyenkor a koponya hátsó része az egyik oldalon laposabb, ugyanazon oldalon előre deformálódik a halántékcsont, az arccsontok, állkapocs, homlok. A deformitás oldalán a fül előrébb helyezkedik el, a szemüreg helyzete is megváltozik. Akkor alakulhat ki ez a fajta deformitás, ha háton fekve a baba mindig csak az egyik irányba fordítja a fejét és a nap legtöbb részében azonos irányba néz. Ezen az oldalon a koponya teljesen előre nyomul, az agy helyzete is megváltozik, az agyállomány előre mozdul.
Ilyenkor utána kell járni, miért néz mindig az egyik irányba a baba. Ha izom, kötőszöveti diszfunkció vagy csigolyablokk áll a háttérben, ezeket a problémákat meg kell oldani, hogy a másik irányba is tudja fordítani a fejét. Ezek mellet a helyes fektetés nagyon fontos, legyen minél többet hason. Az ellenkező irányból érjék az ingerek a babát, hogy arra forgassa a fejét.

Mit tegyünk, ha észrevesszük gyermekünkön valamelyik deformitást?

Azonnal forduljunk orvoshoz és keressünk egy FDM-es szakember. Az időben elkezdett (minél hamarabb) FDM szerinti terápia egy olyan manuális kezelés, amely felkutatja a deformitás okát, megszünteti azt és a meglévő koponyadeformitást manuális technikával igyekszik helyreállítani.
Fontos a megelőzés!

Ha születést követően minél hamarabb látja a csecsemőt egy FDM-es gyógytornász, megelőzhetőek ezek a problémák. Még a koponya deformitás kialakulása előtt kiderül, van-e bármilyen diszfunkció, ami ezek kialakulásához vezetne. Néhány kezeléssel megoldódnak azok a diszfunkciók, amiket anya pocakjában, vagy szülés közben szerzett a gyermek.
Papp-Dombi Tímea manuálterapeuta-gyógytornász